Okna pasywne – co warto o nich wiedzieć?
Okna to jedne z bardziej istotnych elementów w każdym budynku. Ich wybór decyduje o estetyce danej bryły architektonicznej. Ma także wpływ na jakość życia, bowiem to przez otwory okienne wydostaje się na zewnątrz duża ilość ciepła. Szacuje się, że łącznie przez standardowe drzwi i okna traci się nawet około trzydziestu procent energii cieplnej. Bardzo istotne jest więc, aby nie oszczędzać na zakupie tych produktów, wybrać te najbardziej energooszczędne i zadbać o ich właściwy montaż.
Jeśli chcesz zadbać o to, aby w domu stale panowało przyjemne ciepło, przy jednoczesnym spadku kosztów ponoszonych co miesiąc na ogrzewanie, zapoznaj się z założeniami budownictwa pasywnego. Nowoczesne domy, wykorzystujące energię pochodzącą z promieniowania słonecznego oraz od znajdujących się w nim ludzi, to szansa na zmniejszenie wydatków i ochronę środowiska. Dzięki zastosowaniu wysokiej jakości komponentów, posiadających znakomite parametry izolacyjne, budownictwo pasywne ogranicza ubytek energii i sprawia, że pomieszczeń nie trzeba mocno dogrzewać. Do obsługi cieplnej w takim domu wystarczają zazwyczaj na przykład odpowiednio dobrane panele fotowoltaiczne, a więc użytkowana w budynku energia pochodzi z odnawialnych źródeł.
Ważną rzeczą, wpływającą na prawidłowe funkcjonowanie takiego budynku, są okna i drzwi, które muszą posiadać bardzo niski współczynnik przenikalności cieplnej oraz nienaganną szczelność. Ponadto kluczowe jest zaopatrzenie obiektu w dobrą wentylację, dzięki czemu powietrze stale będzie wymieniane na świeże, a w domu zapanuje przyjemny mikroklimat.
To, co charakteryzuje domy pasywne, to często duże okna, które zapewniają odpowiednie nasłonecznienie pomieszczeń. Należy jednak pamiętać, że wybrane do takiego budynku produkty muszą charakteryzować się współczynnikiem przenikania ciepła na poziomie poniżej 0,8 W/(m2K). Tylko specjalnie dostosowane okna do domów pasywnych zapewnią mieszkańcom optymalne warunki i sprawią, że budynek rzeczywiście będzie w wysokim stopniu energooszczędny.
Korzyści ze stosowania okien pasywnych to między innymi:
Czasami, poszukując odpowiednich okien do budynku, możemy ulec pokusie zakupu od mniej znanego producenta. Nie ma w tym nic złego, bowiem mniejsze firmy także potrafią stworzyć świetne produkty. Jedyne co trzeba zrobić, to po prostu skontrolować jakość wybieranych okien. Przede wszystkim należy zapoznać się z ich parametrami, o których zapewnia producent. Jeśli są one w porządku, to warto jeszcze upewnić się, czy oferowane okna pasywne posiadają certyfikat wystawiony przez jedną z instytucji do tego uprawnionych, jak na przykład Instytut Budownictwa Pasywnego w Polsce albo niemiecki Passivhaus Intitut w Darmstadt. Te dokumenty są najlepszym, najbardziej wiarygodnym potwierdzeniem rzeczywistej jakości produktów i ich przydatności w budownictwie pasywnym.
Aby w pełni wykorzystać doskonałe parametry okien, trzeba wiedzieć, w jaki sposób je zamontować. Najlepiej sprawdza się tu osadzanie okien w warstwie ocieplenia. Ta metoda eliminuje mostki termiczne, dzięki czemu budynek staje się bardziej szczelny, a ciepło nie wydostaje się na zewnątrz. Okna pasywne montuje się warstwowo (czyli z użyciem taśmy paroprzepuszczalnej, pianki poliuretanowej i taśmy paroizolacyjnej) albo stosując specjalne ramy instalacyjne i taśmę rozprężną.
Montowane okna wysuwa się przed ściany nośne, ale należy pamiętać, że mocuje się je nie do warstwy termoizolacji, a do muru. Tylko w ten sposób można zapewnić im stabilność i oczekiwaną szczelność. Aby przeprowadzić instalację zgodnie ze sztuką należy posiadać wiedzę i umiejętności, bowiem montaż okien z użyciem specjalistycznych elementów, takich jak kotwy czy konsole, nie jest sprawą prostą. O jego skuteczności decyduje wiele czynników.
Znaczenie ma na przykład:
Podane czynniki, decydujące o jakości montażu, to oczywiście tylko przykłady. Jest ich znacznie więcej i będą się różnić w zależności od przyjętej metody osadzania okna. Jeśli będzie ono przytwierdzane za pomocą ramy instalacyjnej, tak samo wskazane jest, by zajął się tym fachowiec. Inaczej bowiem można nie osiągnąć oczekiwanych parametrów cieplnych.
Warto pamiętać, że okna do domów pasywnych, poza doskonałymi walorami, pozwalającymi oszczędzać energię, mają także inne zalety. Jedna z nich to na przykład zapewnianie świetnej ochrony przed włamaniami. Współcześnie produkowane okna pasywne posiadają wysoką klasę zabezpieczeń. Ponadto zapewniają doskonałą izolację akustyczną. W środku budynku można się więc rozkoszować przyjemną dla uszu ciszą. Niewątpliwą korzyścią jest także estetyka obecnie tworzonych okien, które nadają obiektom wyjątkowy, designerski wygląd.
ul. Bartycka 26 salon 19
00-716 Warszawa
bartycka@demoprojekt.pl
Hormann: 730 770 390
Podłogi drzwi: 22 628 25 93
Okna: 697 737 707
Poniedziałek - piątek 10:00-19:00
Sobota: 10:00-15:00
ul. Malborska 41 lokal A8 (naprzeciwko Agata Meble)
03-286 Warszawa
biuro@demoprojekt.pl
508 635 965
Poniedziałek - piątek 10:00 - 21:00
Sobota: 10:00-21:00
ul. Przekorna 33
02-971 Warszawa
wilanow@demoprojekt.pl
HORMANN, OKNA 22 541 15 42, 604947698
PODŁOGI, SCHODY, DRZWI 573 986 231
Poniedziałek - piątek 8:00 - 19:00
Sobota: 10:00-14:00
ul. Warszawska 197
26-600 Radom
radom@demoprojekt.pl
48 331 56 34
Poniedziałek - piątek 8:00 - 18:00
Sobota: 9:00-14:00